Pogoda dla Polski, pogoda, pogoda dla Europy, zdjęcia satelitarne, wiatr, temperatury, ciśnienie, opady, zjawiska
Rejestracja

Wszystkie dane podawane są w czasie UTC za wyjątkiem miejsc gdzie jest jednoznacznie podane, że jest inaczej. Dane podawane w serwisie mają charakter informacyjny!!!
Informacje w sprawie dostępu do serwisu pod numerem tel. +48 261-828-559 lub +48 261-828-138
Informacja dla żołnierzy i pracowników wojska: Prosimy o niezwłoczną zmianę adresu e-mail w profilu użytkownika na pocztę w domenie @ron.mil.pl
Hydrologia informacje

Powodzie, które stosunkowo często występują na obszarze Polski spowodowały duże zainteresowanie zagadnieniami hydrologicznymi. Wymusiły one powstanie wyspecjalizowanej komórki, jaką jest Wydział Analiz Hydrologicznych i Klimatologicznych w ramach struktury Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP. Jest to jedyna w Polsce służba, która wykonuje opracowania oraz bieżące analizy hydrologiczne na potrzeby Sił Zbrojnych. W ramach działalności Wydziału jest wydawany codzienny Biuletyn Hydrologiczny oraz na bieżąco przekazywane są ostrzeżenia o występujących lub prognozowanych groźnych zjawiskach hydrologicznych. Ze względu na zróżnicowane potrzeby wielu formacji wojskowych dodatkowo wykonywane są opracowania hydrologiczne obszarów zainteresowań takich jak lotniska, poligony oraz rejony operacyjne.

W zakładce HYDROLOGIA znajdą Państwo informacje dotyczące m. in.:

  • Mapa stanów wody, wykonywana jest na podstawie danych z posterunków wodowskazowych sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW. W zakładce można znaleźć też zestawienie przekroczeń stanów alarmowych i ostrzegawczych w formie tabeli. W porze zimowej w skład informacji hydrologicznej wchodzi również mapa i opis obserwowanych zjawisk lodowych, wykonywane przez IMGW.
  • Informacja o napełnieniu zbiorników retencyjnych oraz objętości odpływu, uaktualniana jest raz na dobę i przekazana w formie ilustracji, wykresów, tabel.Zakładka zawiera także charakterystyki  obiektów hydrotechnicznych, takie jak:pojemność całkowita, użytkowa, rezerwa wraz z forsowaną, odpływ dozwolony i dopuszczalny.
  • W porze zimowej na podstawie danych ze stacji meteorologicznych kreślone są mapy wysokości pokrywy śnieżnej oraz mapa dobowych zmian wysokości warstwy śniegu.
  • Mapa i komentarz tworzone są w okresie zalegania pokrywy  śnieżnej. Analiza prowadzona jest w oparciu o Polską Normę PN-80/B-02010. Przekroczenie wyznaczonych wartości dopuszczalnych stwarza ryzyko uszkodzenia budynków i innych konstrukcji budowlanych.
  • Na podstawie informacji tekstowej pochodzącej z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ogłoszonych przez władze samorządowe stanów pogotowia oraz alarmów przeciwpowodziowych, wykonywana jest mapa pozwalająca na ocenę aktualnego zagrożenia powodziowego na terenie Polski.
  • Mapa wykonywana przez Instytut Badawczy Leśnictwa określa zagrożenia pożarowe w poszczególnych rejonach Polski. Zamieszczana jest w okresie od wiosny do jesieni. Informacja jest ważna z punktu widzenia jednostek położonych na obszarach leśnych lub prowadzących tam działania operacyjne.

Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej współpracuje z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, Instytutem Badawczym Leśnictwa, które udostępniają informacje niezbędne do analiz sytuacji hydrologicznej.

Opracował: lromanowski

wróć

 
Informacje ogólne
Ptaki - zagrożenia
Stan wody
Wisła - WARSZAWA-BULWARY
Aktualny: - cm
Zmiana stanu/3h: - cm
 
Stan ostrzegawczy: 600 cm
Stan alarmowy: 650 cm


dane z: -
Ostatnich 5 osób online
m...i
Top 10
m...i (290)
m...i (102)
g...i (98)
d...1 (74)
m...k (68)
b...n (58)
l...e (56)
k...k (52)
p...m (46)
d...0 (26)
Statystyki
Użytkowników:
Zarejestrowanych: 1985
Zalogowanych: 1
Gości: 148

Odwiedzin:
Dzisiaj: 659
Od 23-06-2022: 197402


Using HW VSP powered by HW group.

Prawa autorskie©2007 SSH SZ RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.