Powodzie, które stosunkowo często występują na obszarze Polski spowodowały duże zainteresowanie zagadnieniami hydrologicznymi. Wymusiły one powstanie wyspecjalizowanej komórki, jaką jest Wydział Analiz Hydrologicznych i Klimatologicznych w ramach struktury Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP. Jest to jedyna w Polsce służba, która wykonuje opracowania oraz bieżące analizy hydrologiczne na potrzeby Sił Zbrojnych. W ramach działalności Wydziału jest wydawany codzienny Biuletyn Hydrologiczny oraz na bieżąco przekazywane są ostrzeżenia o występujących lub prognozowanych groźnych zjawiskach hydrologicznych. Ze względu na zróżnicowane potrzeby wielu formacji wojskowych dodatkowo wykonywane są opracowania hydrologiczne obszarów zainteresowań takich jak lotniska, poligony oraz rejony operacyjne.
W zakładce HYDROLOGIA znajdą Państwo informacje dotyczące m. in.:
Mapa stanów wody, wykonywana jest na podstawie danych z posterunków wodowskazowych sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW. W zakładce można znaleźć też zestawienie przekroczeń stanów alarmowych i ostrzegawczych w formie tabeli. W porze zimowej w skład informacji hydrologicznej wchodzi również mapa i opis obserwowanych zjawisk lodowych, wykonywane przez IMGW.
Informacja o napełnieniu zbiorników retencyjnych oraz objętości odpływu, uaktualniana jest raz na dobę i przekazana w formie ilustracji, wykresów, tabel.Zakładka zawiera także charakterystyki obiektów hydrotechnicznych, takie jak:pojemność całkowita, użytkowa, rezerwa wraz z forsowaną, odpływ dozwolony i dopuszczalny.
W porze zimowej na podstawie danych ze stacji meteorologicznych kreślone są mapy wysokości pokrywy śnieżnej oraz mapa dobowych zmian wysokości warstwy śniegu.
Mapa i komentarz tworzone są w okresie zalegania pokrywy śnieżnej. Analiza prowadzona jest w oparciu o Polską Normę PN-80/B-02010. Przekroczenie wyznaczonych wartości dopuszczalnych stwarza ryzyko uszkodzenia budynków i innych konstrukcji budowlanych.
Na podstawie informacji tekstowej pochodzącej z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ogłoszonych przez władze samorządowe stanów pogotowia oraz alarmów przeciwpowodziowych, wykonywana jest mapa pozwalająca na ocenę aktualnego zagrożenia powodziowego na terenie Polski.
Mapa wykonywana przez Instytut Badawczy Leśnictwa określa zagrożenia pożarowe w poszczególnych rejonach Polski. Zamieszczana jest w okresie od wiosny do jesieni. Informacja jest ważna z punktu widzenia jednostek położonych na obszarach leśnych lub prowadzących tam działania operacyjne.
Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej współpracuje z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, Instytutem Badawczym Leśnictwa, które udostępniają informacje niezbędne do analiz sytuacji hydrologicznej.
Opracował: lromanowski
wróć