Rejestracja

Wszystkie dane podawane są w czasie UTC za wyjątkiem miejsc gdzie jest jednoznacznie podane, że jest inaczej. Dane podawane w serwisie mają charakter informacyjny!!!
Informacje w sprawie dostępu do serwisu pod numerem tel. +48 261-828-559 lub +48 261-828-138
Informacja dla żołnierzy i pracowników wojska: Prosimy o niezwłoczną zmianę adresu e-mail w profilu użytkownika na pocztę w domenie @ron.mil.pl

Międzynarodowe Zawody Balonowe Juniorów

Zabezpieczenie meteorologiczne 4 Międzynarodowych Zawodów Balonowych Juniorów FAI.

 

W dniach 11 do 16 września na terenie Aeroklubu Włocławskiego odbyły się 4 Międzynarodowe Zawody Balonowe Juniorów FAI. Oprócz reprezentacji Polski rywalizowały załogi z 16 państw: Austrii, Australii, Niemiec, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Litwy, Belgii, Brazylii, Belgii, Japonii, Danii, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Holandii. Zawody ze względu na rangę oraz obchody 100 lat niepodległości Polski honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Bezpieczeństwo lotów balonowych jest szczególnie uzależnione od warunków atmosferycznych, stąd niezwykle ważne jest ich precyzyjne prognozowanie, tak by można zaplanować wykonanie lotów w różnych konkurencjach. Tego niezwykle trudnego zadania podjął się zespół meteorologów i obserwatorów z Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP w składzie: ppłk Paweł Cheda, mjr Krzysztof Maj, ppor. Angelika Onyszczuk oraz st. sierż Zbigniew Podlecki. W czasie zawodów nasi meteorolodzy wykonywali obserwacje warunków atmosferycznych przy ziemi, a przede wszystkim górnych warstw atmosfery poprzez wykonywanie sondaży aerologicznych, by przed każdą odprawą przed lotami przedstawić wnikliwą prognozę pogody.

Wysoka jakość prognoz wykonywanych przez naszych synoptyków jest szeroko znana wśród pilotów balonowych. Znajduje to odzwierciedlenie w liczbie zabezpieczonych przez meteorologów SSH SZ RP zawodów balonowych w randze międzynarodowej.

 

Tekst: mjr Wojciech Czarnecki

Zdjęcia: mjr Krzysztof Maj
wróć

 

Prawa autorskie©2007 SSH SZ RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.