Registration

All data are given in time UTC except for the places where it is expressly stated to the contrary, The data provided on this website are informative!!!


Hydrologia informacje

Powodzie, które stosunkowo często występują na obszarze Polski spowodowały duże zainteresowanie zagadnieniami hydrologicznymi. Wymusiły one powstanie wyspecjalizowanej komórki, jaką jest Wydział Analiz Hydrologicznych i Klimatologicznych w ramach struktury Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej Sił Zbrojnych RP. Jest to jedyna w Polsce służba, która wykonuje opracowania oraz bieżące analizy hydrologiczne na potrzeby Sił Zbrojnych. W ramach działalności Wydziału jest wydawany codzienny Biuletyn Hydrologiczny oraz na bieżąco przekazywane są ostrzeżenia o występujących lub prognozowanych groźnych zjawiskach hydrologicznych. Ze względu na zróżnicowane potrzeby wielu formacji wojskowych dodatkowo wykonywane są opracowania hydrologiczne obszarów zainteresowań takich jak lotniska, poligony oraz rejony operacyjne.

W zakładce HYDROLOGIA znajdą Państwo informacje dotyczące m. in.:

  • Mapa stanów wody, wykonywana jest na podstawie danych z posterunków wodowskazowych sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW. W zakładce można znaleźć też zestawienie przekroczeń stanów alarmowych i ostrzegawczych w formie tabeli. W porze zimowej w skład informacji hydrologicznej wchodzi również mapa i opis obserwowanych zjawisk lodowych, wykonywane przez IMGW.
  • Informacja o napełnieniu zbiorników retencyjnych oraz objętości odpływu, uaktualniana jest raz na dobę i przekazana w formie ilustracji, wykresów, tabel.Zakładka zawiera także charakterystyki  obiektów hydrotechnicznych, takie jak:pojemność całkowita, użytkowa, rezerwa wraz z forsowaną, odpływ dozwolony i dopuszczalny.
  • W porze zimowej na podstawie danych ze stacji meteorologicznych kreślone są mapy wysokości pokrywy śnieżnej oraz mapa dobowych zmian wysokości warstwy śniegu.
  • Mapa i komentarz tworzone są w okresie zalegania pokrywy  śnieżnej. Analiza prowadzona jest w oparciu o Polską Normę PN-80/B-02010. Przekroczenie wyznaczonych wartości dopuszczalnych stwarza ryzyko uszkodzenia budynków i innych konstrukcji budowlanych.
  • Na podstawie informacji tekstowej pochodzącej z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ogłoszonych przez władze samorządowe stanów pogotowia oraz alarmów przeciwpowodziowych, wykonywana jest mapa pozwalająca na ocenę aktualnego zagrożenia powodziowego na terenie Polski.
  • Mapa wykonywana przez Instytut Badawczy Leśnictwa określa zagrożenia pożarowe w poszczególnych rejonach Polski. Zamieszczana jest w okresie od wiosny do jesieni. Informacja jest ważna z punktu widzenia jednostek położonych na obszarach leśnych lub prowadzących tam działania operacyjne.

Szefostwo Służby Hydrometeorologicznej współpracuje z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, Instytutem Badawczym Leśnictwa, które udostępniają informacje niezbędne do analiz sytuacji hydrologicznej.

Editor: lromanowski

back

 
Informacje ogólne
Ptaki - zagrożenia
Water level
Wisła - WARSZAWA-BULWARY
Actual: - cm
Change of water level/3h: - cm
 
State of alert: 600 cm
State of emergency: 650 cm


term: -
Last 5 users online
M...R
p...m
c...o
D...a
d...l
Top 10
s...p (198)
m...3 (159)
j...x (151)
m...l (127)
m...0 (120)
m...k (106)
T...O (105)
r...8 (104)
r...0 (103)
M...R (102)
Statistics
Użytkowników:
Registered: 1316
Logins: 37
Guests: 190

Odwiedzin:
Tuday: 408
From 15-04-2022: 84129


Using HW VSP powered by HW group.

Copyright©2007 HS-PAF All rights reserved.